Historie stanice SARANGA

Fotografie Bendy a malé Bessy

Prvního rhodézského ridgebacka jsem měl možnost vidět v létě r.1995. Byl to velmi elegantní, sportovně vyhlížející pes a na první pohled mě okouzlil. Začal jsem vážně o tomto plemeni uvažovat a sbírat první informace. Brzy jsem se rozhodl, že si ridgebacka pořídím, avšak nebylo to tak snadné, jak jsem zpočátku myslel. Trvalo skoro rok, než jsem si 15. května 1996 přivezl z Brna krásnou fenečku Bendy z Vrboveckého Mlýna. Moje žena Dana nebyla zpočátku novým členem rodiny příliš nadšená, ale i přes počáteční potíže s loužičkami a rozkousanými věcmi si Bendy zamilovala a stala se mě nepostradatelným pomocníkem.

Ihned v počátcích našeho soužití s Bendy jsem se seznámil s paní Ruďkou Krajčovičovou z chovatelské stanice KATAMA, která mě postupně předávala své zkušenosti s výchovou a výcvikem ridgebacka. Věnovala mi spoustu času a cenných rad, za což jsem jí dodnes vděčný.

Asi ve věku pěti měsíců jsem začal s Bendy navštěvoval Kynologický klub Zlín, kde jsme cvičili základní poslušnost a tam jsem poprvé viděl výcvik agility. Jelikož mě to velmi zaujalo, začal jsem agility s Bendy trénovat. Bendy byla velmi učenlivá, ale chyběla jí potřebná razance, což se projevovalo hlavně u slalomu. Agility jsme běhali závodně 3 roky. Během této doby jsem si ověřil, že ridgeback je při důsledném ale nenásilném vedení bez jednotvárného drilu velmi učenlivý a inteligentní pes, který již dříve zvládnuté cviky vykonává s obdivuhodnou spolehlivostí. Bendy také úspěšně složila zkoušky ZOP a BH.

V lednu r.1997 jsem se přihlásil do Klubu Chovatelů Rhodézských Ridgebacků (KCHRR) a začali jsme zkoušet štěstí na výstavách. První CAJC Bendy získala na klubové výstavě v Brně-Žebětíně. I na dalších výstavách byla Bendy velmi úspěšná - CAC, CACIB, BOB, Šampion Česka a Slovenska.

Bendy se nám podařilo úspěšně uchovnit a založili jsme chovatelskou stanici SARANGA. První štěňátka se narodila na podzim r.1998, z druhého vrhu v lednu 2000 jsme si nechali fenku Bessy Saranga, která je v současné době ještě úspěšnější než Bendy. Další vrhy měla Bendy v roce 2001, 2002, 2003. Po Bendynce jsme odchovali 37 štěňat z pěti vrhů.

V roce 2002 jsem začal připravovat Bessy na barvářské zkoušky, které úspěšně složila dne 13.10.2002 v Lukové. V létě 2003 měla svůj první vrh i Bessy, které se narodilo 11 štěňat. Následující vrhy měla Bessy na podzim r.2004 a 2005. Zatím se Bessy narodilo 32 krásných štěňátek.

Do roku 2005 odchovala chovatelská stanice Saranga 69 štěňat. Z listopadového vrhu 2005 jsme si od Bessy nechali fenečku Heidy Saranga. Doufáme, že bude na výstavním i sportovní poli stejně úspěšná jako Bendy a Bessy.

Cílem naší stanice je skloubení kvalitního exteriéru, učenlivé povahy a odolného zdraví, aby ridgeback zůstal i nadále elegantním a výkonným psem pro sportovní využití v coursingu a agility, případně pro využití jeho vynikajícího nosu v myslivosti.